راهنمای خرید کولر گازی

 

معمولا وقتی هوا گرم می‌شود، ذهن همه ما به سمت خنک‌کردن فضای بسته اطرافمان می‌رود. اگر امکان نصب تهویه مطبوع مرکزی وجود نداشته باشد، کولرهای گازی می‌توانند یک گزینه ارزان و کم‌مصرف برای خنک‌سازی اتاق‌ها و دیگر فضاها باشند. براساس گزارشات، یک خانواده معمولی تقریبا 13 درصد از هزینه سالانه آب و برق خود را برای خنک‌سازی هزینه می‌کند. بنابراین مهم است که یک کولر گازی مناسب و باصرفه را انتخاب کنید. طبق تجربه، یک دستگاه تهویه مطبوع خیلی کوچک برای خنک‌کردن یک اتاق کافی نیست و یک دستگاه تهویه مطبوع خیلی بزرگ نیز باعث خنک‌شدن سریع فضا و از بین رفتن رطوبت و خشکی هوا می‌شود. بنابراین اصول مشخصی مانند تناسب سایز کولر گازی با فضا، کیفیت تنظیم دمای محیط توسط کولر، میزان صدای دستگاه و غیره وجود دارد که باید پیش از خرید کولر گازی به آن‌ها توجه کرد.

نکاتی که باید پیش از خرید کولر گازی به آن‎ها توجه کرد:

 

چندین نکته اساسی پیش از خرید یک کولر گازی مناسب وجود دارد که عبارتند از:

  • مساحت فضا و قدرت خنک‌کنندگی کولر گازی: قبل از در نظر گرفتن قیمت و ویژگی‌های کولر گازی، باید به مساحت فضایی که می‌خواهید آن را نصب کنید دقت کنید. برای اندازه‌گیری مساحت فضا، طول آن را در عرض ضرب کنید. قدرت خنک‌کنندگی کولر گازی بر اساس واحد BTU اندازه‌گیری و به‌ صورت مضربی از ۱۰۰۰ نشان داده می‌شود. اصولا باید تناسب مشخصی بین مساحت فضا و قدرت خنک‌کنندگی کولر گازی وجود داشته باشد تا تهویه مطبوع ممکن شود. در این مورد می‌توانید از جدول زیر کمک بگیرید:
ظرفیت BTU/h مساحت (مترمربع)
۱۰۰۰۰ ۳۰-۳۶
۱۲۰۰۰ ۳۷ -۴۰
۱۶۰۰۰ ۶۰-۷۰
۱۸۰۰۰ ۷۵-۸۰
۲۴۰۰۰ ۱۱۰-۱۴۰
۲۸۰۰۰ ۱۷۰-۲۰۰

 

  • میزان صدای کولر گازی: توصیه می‌کنیم که به دنبال خرید یک کولر گازی با حداقل صدا باشید. به خصوص در هنگام خواب که می‌تواند باعث ایجاد مزاحمت کمتری برای شما شود. برای این مساله به عدد دسی‌بل (db) کولر دقت کنید، چرا که هر چه کمتر باشد کم‌صداتر است.
  • میزان سطح انرژی کولر گازی: حتما در کاتالوگ کولر گازی مورد نظر خود به فاکتور EER (میزان بهره‌وری انرژی) دقت کنید. چراکه این فاکتور نشان می‌دهد کولر چه مقدار از انرژی الکتریکی را به سرما تبدیل می‌کند. طبق محاسبات، یک کولر گازی با قدرت معین و گرید A نسبت به کولر گازی دیگر با همان قدرت اما گرید G باعث بیش از ۴۰ درصد صرفه‌جویی در میزان مصرف برق و هزینه‌ها خواهد شد.
  • ویژگی‌های مختلف کولر گازی: کولرهای گازی دارای طیف گسترده‌ای از ویژگی‌ها هستند؛ بنابراین باید بدانید که به دنبال چه مواردی باشید تا بیشترین منفعت را برای شما حاصل شود. مثلا بسیاری از سیستم‌های تهویه مطبوع دارای تنظیمات مختلفی مانند قابلیت خنک‌سازی، رطوبت‌رسانی به هوا و یا حتی کاهش سرعت و صدای فن هستند. در بعضی مدل‌ها، امکان تنظیم کولر گازی به کمک تایمر برای روشن و خاموش کردن خودکار آن‌ها وجود دارد؛ این کار به کاهش هزینه و انرژی برق مصرفی کمک می‌کند. در کولر گازی‌های جدید حتی امکان کنترل کامل دمای اتاق به کمک ترموستات برای حفظ دمای ثابت و مطلوب به خصوص برای خواب شبانه، وجود دارد. برخی از کولرهای گازی هوشمندتر شده‌اند و شما می‌توانید آن‌ها را از طریق تلفن هوشمند خود کنترل و تنظیم کنید. حتی ممکن است بتوانید آن‌ها را به سایر واحدهای خنک‌کننده خانه خود مرتبط کنید.
  • گارانتی کولر گازی: مدت زمانضمانت یا گارانتی برخی مدل‌ها بیشتر از بقیه است. سعی کنید از خرید مدل‌های بدون گارانتی خودداری کنید.

 

مقاله

اسپیلتداکت اسپیلتکولر گازی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *