انواع کولر گازی

 

به طور کلی کولرهای گازی به سه دسته کولر اسپلیت، کولر پنجره‌ای و کولرهای ایستاده تقسیم می‌شوند. هر کدام از آن‌ها مزایا و معایب خاص خود را دارند که در ادامه با آن‌ها آشنا خواهید شد.

– کولر گازی پنجره‌ای: این نوع به دلیل نصب و راه‌اندازی راحت آن، سال‌ها مورد توجه خریداران بوده است؛ زیرا نیازی به سوراخ کردن دیوار و عبور لوله‌های مسی نیست. به آسانی در پنجره و کانال فضای مورد نظر قرار می‌گیرد و سرمایش خوبی با اندکی صدا فراهم می‌کند. قیمت آن کم اما مصرف برق و وزن آن زیاد است و کنترل از راه دور ندارد.

– کولر گازی اسپلیت: این نوع قیمت بیشتری نسبت به نوع پنجره‌ای دارد، اما مصرف برق آن کمتر و در نتیجه صرفه اقتصادی دارد. کولرهای گازی اسپلیت دو بخشی هستند که برای اتصال آن‌ها به هم، باید از لوله‌های مسی انتقال حرارت استفاده شود. برخلاف نوع پنجره‌ای امکان جابه‌جایی آن‌ها در زمستان وجود ندارد، اما اکثر آن‌ها دارای چرخه‌ معکوس هستند و امکان گرمادهی دارند. معمولا به صورت دو مدل اسپیلت دیواری و داکت اسپیلت (اسپلیت کانالی) تولید می‌شوند که کار با هر دو به واسطه داشتن کنترل از راه دور بسیار آسان است.

– کولر گازی ایستاده: معمولااز این نوع کولر گازی برای جایگاه‌های صنعتی و مکان‌های پر رفت‌وآمد مانند فروشگاه‌ها، به دلیل قدرت بالای پرتاب هوا و توانایی سرمایش و گرمایش زیاد، استفاده می‌شود. دقت کنید که این نوع را نمی‌توان به راحتی مانند کولرهای گازی قابل حمل (پرتابل) جابه‌جا کرد. اما نیاز به پنجره یا دیوار برای نصب ندارند.

 

مقایسه کولر گازی با کولر آبی

 

کولرهای آبی معمولا با تبخیر قطرات آب و تبدیل گرمای محسوس محیط به گرمای نهان، دمای آن را کاهش می‌دهند. ولی اساس کار کولرهای گازی به این صورت است که مکش هوای گرم محیط به‌وسیله فن و گذر این هوا از بین لوله‌های اوپراتور سبب سرمایش هوای محیط می‌شود و گرمای دفع شده توسط کندانسور خارج می‌شود. قیمت کولر آبی ارزان‌تر و میزان برق مصرفی آن کمتر است. اما توان سرمایشی و تهویه مطبوع هوا در کولر گازی بیشتر است و در آن امکان تنظیم درجه حرارت نیز وجود دارد. برخلاف کولر آبی نیاز به کانال‌کشی ندارد و میزان تولید صدای آن بسیار کمتر است و اینکه در آن نیازی به استفاده از آب به عنوان سیال خنک‌کننده نیست. حتی امکان تصفیه هوا از هرگونه آلاینده مانند بو، گردو غبار و باکتری‌ها نیز در آن وجود دارد. بنابراین اگر برای خرید بین کولر گازی و کولر آبی مردد هستید، حتما به این نکات توجه و به صنایع مطبوع مربوط به هرکدام مراجعه کنید.

مقاله

اسپیلتداکت اسپیلتکولر گازی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *